۹۲۷

سلام

بعد از چند روز مریضی صب پاشدم و کره و مربا خوردم. پرهیز کافیه. زندگی باید به حالت عادیش برگرده. 

خوب دیشب رفتم تئاتر. اسمش حساب پرداخت نمیشود، بود. هدایت هاشمی بازی میکرد. قشنگ بود. بعدش با دوستم رفتیم فری کثیف ساندویچ گرفتیم. برگشتم خونه و یکم سریال و خندوانه دیدم و خوابیدم.

امروز دایی میاد خونمون. مجبورم ظهر برم خونه. طفلک هر دو چشمشون رو عمل کردن. خدا همه بزرگترها رو سلامت نگه داره.

در آخر هم جمعبندی میکنم صحبتهامون رو درباره پس انداز

نکته ای که جا مونده اینه که حساب کتاب داشته باشید تو زندگیتون. فرقی نداره خواهر یا مادر یا غریبه. به اندازه کمک به خانواده بکنید اگه نیاز دارن اما همه پس اندازتون رو در اختیارشون نذارید

دوستم با پس انداز خودش ماشین خرید. بعد عقد کرد ماشین رو فروخت و جهاز خرید. از همسرش جدا شد و جهاز رو فروخت. تمام پول این تو حساب مادرشه و میگه روم نمیشه بگیرمش.مادرش هم تیکه تیکه پول رو خرج چیزهای الکی میکنه. من هنوز که هنوزه اگه پول  نیاز داشته باشم از مامان یا خواهرام میگیرم و سر تاریخ تسویه میکنم‌. همه مون همین مدلیم. حتی مامان هم اگه پولی بگیره ازمون مثلا سر خریدن خونه برای برادرم سر تاریخش پس میده. تنها کسی که از این قاعده مستثناس داداشمه خوب اونم چون سوگلیه. البته خواهر کوچیک و برادرم یه اخلاق جالبی دارن. خواهرکوچیکه تا مجرد بود و داداشم که مجرده پول تو جیبی از مامان اینها میگیرن و حقوقشون رو پس انداز میکنن. اینجوری پول توجیبی چون محدودیت داره مقدار کمتری خرج میکنن و از اون طرف حقوقشون جمع میشه  که خواهرم باهاش چند تیکه از جهازش رو خرید و برادرم میخواد ماشین بخره. 

دور نشیم از بحث. نکته اول این شد که مبلغ پس اندازتون رو از همه مخفی کنین. توی ۹ سال کار هر کس از من میپرسید پولات رو چی کار میکنی میگفتم تو بالش میذارم. دلیلی نداشت که دایی یا دخترخاله بدونه. حتی برادرم. فقط مامان و خواهربزرگه میدونستن چون با هم سرمایه گذاری کرده بودیم. و مدیریت پولها و تقسیم سودشون هم با من بود

نکته دوم. هرچی هم پس انداز کم باشه اما به مرور زمان زیاد میشه. پس حتی شده پنجاه تومن پنجاه تومن پول جمع کنید

نکته سوم. سعی کنین وام با درصد بالا نگیرید. وامهایی که من برای کافه گرفتم ۲۴ درصد سود دارن و بازپرداخت سه ساله. قدرت ریسک من تو زندگی اومده پایین. 

نکته چهارم. بهترین وام، وامهای خونگی با آدمهای آشناس.‌در وام بیشتر از یک سال شریک نشین. حتی مبلغش زیاد باشه. با آدمهای غریبه هم شریک نشین. تو خودتون و دوستاتون و خانواده تون راه بندازید.

پنجم. مطمئن باشید که خدا برکت زندگی رو تامین میکنه‌. پس ذکر یا قاضی الحاجات از روی لبتون نره

‌ ‌ ‌ ‌ ‌ ‌

دیده بارانی و دل کرده هوایت چه کنم؟

تو نبودی و ز غم پر شده جایت چه کنم؟

نرود پای دلم غیر رهی جز ره تو

غیر از این جان که فدا گشته برایت چه کنم؟

این روا نیست که اینگونه دل آزار شدی

صنما..با دله افتاده به پایت چه کنم؟

میکنی بر همه جانم تو خدایی اما

دله سنگی که خدا کرده عطایت چه کنم؟

بی تو این سینه کویریست به پهنای سراب

بی خدا....با تو و این جور و جفایت چه کنم؟

قاب عکس تو کند ولوله در سینه بپا

مانده ام با هوس زنگ صدایت چه کنم

خدافس

‌ ‌ ‌ ‌ ‌

مشخصات

• منبع: http://dokhtare-aban.blogsky.com/1395/10/13/post-484/۹۲۷
  • کلمات کلیدی: برادرم ,تیکه ,کرده ,ماشین ,انداز ,حساب ,شریک نشین ,پنجاه تومن
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها